راهنمای ویزای کار کانادا

ویزای کار کانادا

ویزای کاری کانادا، مجوزی است که به واسطه آن یک فرد غیر کانادایی می‌تواند در این کشور به مدت مشخصی، کار و زندگی کند. دولت کانادا با صدور ویزای کار به دنبال تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود است. مهاجرت کاری به کانادا در سال‌‌های اخیر به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است. با این حال این کشور در سال 2023 قصد دارد که حدود 421000 نیروی کار خارجی را جذب کند.

مرکز ملی آمار کانادا در پایان سال میلادی گذشته (دیماه 1401) در گزارش جامع سالانه خود اعلام کرد که در این کشور بیش از یک میلیون فرصت شغلی خالی وجود دارد. به همین دلیل اداره مهاجرت کانادا تلاش دارد تا با ایجاد بستر مناسب، ورود نیروهای کار جدید را تسهیل نموده و سرعت ببخشد.

مطلب پیشِ رو، راهنمای کامل مهاجرت کاری به کانادا در سال 2023 است که با استفاده از تازه‌ترین اطلاعات و آمار از دقیق‌ترین منابع تهیه شده است. چنانچه این متن را تا انتها مطالعه کردید و سوالی داشتید، می توانید با مشاوران باتجربه ما تماس بگیرید.

در ابتدا نگاهی به بازار کار کانادا می‌اندازیم و مشاغل مورد نیاز این کشور را بررسی می‌کنیم. پس از آن با انواع ویزای کار کانادا و شرایط اخذ آن‌ها آشنا شده و در ادامه هم امتیازبندی و هزینه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در پایان هم نگاهی به وضعیت کار و حقوق و دستمزد در کانادا می‌اندازیم.

 

بازار کار کانادا و مشاغل موردنیاز

قبل از بررسی شرایط مهاجرت کاری به کانادا، بهتر است نگاهی به وضعیت کار در کانادا و مشاغل مورد نیاز این کشور بیندازیم. کانادا تقریبا 18.5 میلیون نیروی کار فعال دارد که حدود 26 درصد آن‌ را مهاجران تشکیل می‌دهند.

هر شغل و تخصصی که داشته باشید، کانادا یکی از بهترین کشورها برای کار است. با توجه به نیاز گسترده این کشور به نیروی کار، احتمال پیدا کردن کار در این کشور بسیار بالاست.

افرادی که قصد اخذ ویزای کاری کانادا دارند، باید مطمئن شوند شغل آن‌ها در طبقه‌بندی مشاغل مورد نیاز کانادا که به آن اصطلاحاً ناک می گویند وجود دارد یا خیر؟!

کانادا مشاغل مورد نیاز بازار کار خود را تحت عنوان طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (National Occupational Classification)  یا به اختصار ناک NOC منتشر می‌کند. این شغل ها بر اساس وظایف کاری، ماهیت کار و اهدافی مانند مهاجرت و غیره در 5 رده دسته‌بندی می‌شوند.

با فروکش کردن تب ویروس کرونا و واکسیناسیون گسترده در کانادا، پیش‌بینی می‌شود بازار کار این کشور هم کم‌کم به دوران سابق خود برگردد. به‌همین دلیل سال 2023 احتمالاً سال پررونقی برای بسیاری از مشاغل در کاناداست.

حوزه‌های کاری زیر از حوزه‌های پررونق کاری در کانادا در سال 2023 هستند:

حوزه های شغلی پر رونق در بازار کار کانادا در 2023
پرستاری
توسعه دهنده وب
مهندس برق
راننده کامیون
جوشکار
دامپزشک
برقکار صنعتی
داروساز
حسابدار
تکنسین شبکه‌های کامپیوتری

این لیست تنها بخشی از حوزه‌های نیازمند کار در کاناداست. بسیاری از تخصص‌ها و مشاغل در این حوزه‌ها می‌توانند با اخذ ویزای کاری کانادا به این کشور مهاجرت و به‌کار مشغول شوند. اگر شغل و تخصصی در این حوزه‌ها دارید، شانس اخذ ویزا کار کانادا برای شما بالاست.

لیست کامل مشاغل مورد نیاز کانادا و طبقه‌بندی آن‌ها را می‌توانید در مطلب زیر مطالعه کنید:

در ادامه نگاهی به شرایط کار در کانادا برای ایرانیان می‌اندازیم:

شرایط ویزای کاری کانادا

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق کار با توجه به نوع ویزا و روش مهاجرتی متفاوت است. اما گرفتن ویزای کاری کانادا یک‌سری شرایط عمومی دارد که مهم‌ترین آن‌ها در زیر آمده است:

مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای کار کانادا

سن حداقل 18 سال
مدرک تحصیلی حداقل دیپلم
سابقه کار حداقل یک سال
مدرک زبان آیلتس 5 معادل CLB 8
حداقل امتیاز 67 در مرحله اول
نامشخص در مرحله دوم

جزئیات بیشتر درباره هر کدام از شرایط بالا را در قالب سوال و جواب در زیر بررسی می‌کنیم:

[سوال] شرایط سنی برای مهاجرت کاری به کانادا چقدر هست؟

[پاسخ] نیروهای کار برای دریافت مجوز کار کانادا باید حداقل 18 سال داشته باشند. هیچ حداکثر سنی برای متقاضیان ویزای کار وجود ندارد مگر اینکه تحت برنامه تجربه بین‌المللی کانادا یا IEC درخواست دهند.

برای اخذ ویزای جاب آفر و روش کار پس از تحصیل PGWP محدودیت سنی اشاره نشده است. با این حال، برای واجد شرایط بودن برای PGWP، فرد متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.

شرایط سنی ویزای کار کانادا از طریق برنامه خوداشتغالی هم محدودیت ندارد ولی طبق جدول امتیازبندی این ویزا افراد بین 21-49 سال بیشترین امتیاز را می‌گیرند.

[سوال] حداقل مدرک تحصیلی برای دریافت ویزای کار کانادا چیست؟

[پاسخ] محدودیتی در این زمینه برای شرکت در سیستم امتیازبندی کانادا وجود ندارد. اما داشتن حداقل مدرک لیسانس، امتیاز خوبی در این بخش به شما می‌دهد. اخذ جاب آفر هم در برخی شرایط نیازمند حداقل مدرک لیسانس است. روش ICT کانادا هم نیازی به مدرک تحصیلی ندارد.برای برخی از مشاغل تحت برنامه نیروی کار ماهر فدرال، متقاضیان باید دارای یک دیپلم، گواهی یا مدرک فنی‌وحرفه‌ای مربوط به آن شغل و یا یک ارزیابی معادل آن‌ها باشند.

[سوال] حداقل سابقه کار برای مهاجرت به کانادا چقدر هست؟

[پاسخ] در سیستم امتیازبندی حداقل 1 سال سابقه‌کار ذکر شده است. اما طبیعی است که هر‌چقدر سابقه کار بیشتری داشته باشید، امتیاز شما بالاتر و شانس اخذ ویزا بیشتر است.

[سوال] آیا امکان گرفتن ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد؟

[پاسخ] اگر پیشنهاد شغلی کانادایی (Canada job offer) داشته باشید و بتوانید ثابت کنید که سطح زبان شما برای انجام وظایف شغلی کافی است، امکان دریافت ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد. برخی از شرکت‌ها ممکن است برای ویزای کار در کانادا نیازی به نمره آیلتس نداشته باشند.

با این حال، برای برخی از برنامه های مهاجرتی، مانند اکسپرس اینتری، اثبات مهارت زبان ضروری است. همچنین برای روش ICT به مدرک زبان نیاز دارید.

مدرک زبان مورد تایید کانادا شامل این موارد است: آیلتس IELTS و سلپیپ CELPIP برای انگلیسی و تف TEF برای زبان فرانسه.

[سوال] حداقل امتیاز مورد نیاز برای ویزای کار کانادا چقدر هست؟

[پاسخ] در مرحله اول باید 67 از 100 امتیاز کسب کنید تا به مرحله دوم (POOL) وارد شوید. حداقل امتیاز در مرحله دوم مشخص نیست و در هر دوره قرعه کشی متفاوت است.

مهم‌ترین روش‌های مهاجرت کاری به کانادا
برنامه مهاجرت فدرال (Federal)
برنامه مهاجرت استانی (PNP)
جاب آفر کانادا (Job Offer)
ویزای کار بعد از تحصیل (PGWP)
ویزای خود اشتغالی
برنامه انتقال درون شرکتی (ICT)

مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه فدرال
این برنامه متداول‌ترین روش اخذ اقامت کاری کاناداست. متقاضیان خارجی باید در دو روش اسکیل ورکر (Skilled Worker) و اسکیل ترید (Skilled Trade) از طریق سیستم اکسپرس انتری برای اخذ ویزای کاری کانادا اقدام کنند.

اسکیل ورکر کانادا (Skilled Worker)

نیروهای کار ساده و نیروهای متخصص می توانند با استفاده از برنامه اسکیل ورکر کانادا از طریق برنامه اکسپرس انتری و سیستم امتیازبندی، پی آر کانادا از طریق کار را دریافت کنند.

از جمله شرایط مهاجرت کاری به کانادا در این روش؛ وجود شغل متقاضی در مشاغل با دسته‌بندی‌های TEER 0 یا TEER 1 یا TEER 2 و یا TEER 3 لیست ناک کانادا، حداقل 1 سال سابقه کار و داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با نمره CLB 7 به بالاست.
اسکیل ترید کانادا (Skilled Trade)
نیروهای متخصص و فنی با داشتن مشاغل با دسته‌بندی‌های TEER 2 یا TEER 3 می‌توانند از طریق برنامه اسکیل ترید و شرکت در سیستم امتیازبندی، ویزای شغلی کانادا را دریافت کنند. از جمله شرایط اقامت کاری در کانادا از طریق برنامه اسکیل ترید؛ داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با نمره CLB 5/CLB 4 و سابقه کاری است.

اطلاعات بیشتر درباره اسکیل ترید کانادا را در مطلب زیر مطالعه کنید:
حتما بخوانید:

جاب آفر کانادا (Job Offer)
جاب آفر کانادا همان پیشنهاد شغلی است که از سمت یک کارفرمای مورد تایید برای کار در کانادا به متقاضی داده می‌شود. با داشتن شرایط مورد نیاز و پیدا کردن یک پیشنهاد شغلی در کانادا می‌توانید ویزای جاب آفر کانادا یا ویزای کاری کوتاه مدت کانادا بگیرید.

البته یک راه بهتر هم هست! می‌توانید این دعوت نامه کاری کانادا را در سیستم اکسپرس اینتری وارد کرده و امتیاز خود را برای اخذ اقامت کانادا از طریق کار افزایش دهید.

از جمله شهرهای کانادا که هرساله به واسطه جاب آفر نیروهای کار مورد نیاز خود را تامین می‌کند، می‌توان به تورنتو اشاره کرد. توصیه می‎‌کنیم مطلب کار در تورنتو را در این خصوص مطالعه کنید.

برای پیدا کردن جاب آفر در کانادا می‌توانید از کاریابی‌های کانادایی یا ایرانی کمک گرفته و لیست مشاغل مورد نیاز کانادا را هم به‌صورت مداوم زیرنظر بگیرید.

اطلاعات بیشتر درباره جاب آفر کانادا را در مطلب زیر مطالعه کنید:
حتما بخوانید: جاب آفر کانادا

ویزای کار استانی کانادا (PNP)
دولت کانادا این اختیار را به استان‌ها داده است تا با توجه به نیازهای خود در زمینه کار، سرمایه‌گذاری، تحصیل و … مهاجر جذب کنند.

معمولاً در برنامه‌های استانی کانادا یک سیستم امتیازدهی وجود دارد که فرد بر اساس آن ارزیابی ‌شده و در نهایت می‌تواند ویزای کاری کانادا را اخذ کند.

اخذ جاب آفر استانی کانادا و مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری هم در این روش ممکن است.

استان‌های بریتیش کلمبیا (British Columbia)، ساسکاچوان (Saskatchewan) و نیوبرانزویک (New Brunswick) با توجه به شرایط زندگی مناسب و بازار کار پررونق، از مهم‌ترین مقاصد کار در کانادا برای ایرانیان هستند.

برای مطالعه بیشتر، دو مطلب مهاجرت به کانادا از طریق برنامه استانی ساسکاچوان و برنامه استانی بریتیش کلمبیا را از دست ندهید.

ویزای خود اشتغالی کانادا
اگر در حوزه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی فعالیت می‌کنید و به‌دنبال اخذ ویزای کاری کانادا هستید، برنامه خوداشتغالی کانادا گزینه خوبی برای شماست. مهم‌ترین تخصص‌های مورد تایید برای اخذ این ویزا این موارد هستند:

تخصص‌های ورزشی تخصص‌های فرهنگی-هنری
ورزشکار طراح
مربی ورزشی نویسنده
داور ورزشی نقاش
راهنما و مربی برنامه‌های ورزشی نوازنده
—– عکاس

از جمله مهم‌ترین شرایط ویزای کاری کانادا از طریق برنامه خوداشتغالی: داشتن حداقل 2 سال سابقه کار حرفه‌ای، کسب حداقل 35 نمره از 100 در سیستم امتیازبندی و تمکن مالی است.

البته کانادا درمورد این ویزا سخت‌گیری‌های زیادی دارد و تنها به افراد شاخص و حرفه‌ای در سطح جهانی ویزا می‌دهد.

اطلاعات بیشتر درباره ویزای هنرمندان و ورزشکاران کانادا را در مطب زیر مطالعه کنید:

حتما بخوانید: خوداشتغالی کانادا

ویزای کار بعد از تحصیل کانادا (PGWP)
دانشجویانی که مقطع بالاتر از دیپلم را در کانادا گذرانده‌اند، پس از فارغ التحصیلی می‌توانند به‌مدت 6 ماه دنبال کار بگردند و در صورت پیدا کردن کار، درخواست ویزای کار پس از تحصیل کانادا PGWP یا (Post Graduate Work Permit) بدهند.

ویزای شغلی کانادا برای دانشجویان تا سقف 3 سال صادر می‌شود و این افراد می‌توانند در این مدت سابقه کار در کانادا را به رزومه خود اضافه کنند. دانشجویان با این سابقه کاری می‌توانند از طریق برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Work Experience) یا روش‌هایی دیگر اقامت کاری دائم کانادا را اخذ کنند.

حتما بخوانید: ویزای کار بعد از تحصیل کانادا

برنامه انتقال درون شرکتی ICT کانادا
برنامه ICT یکی از روش‌های مهاجرت شغلی به کانادا به‌صورت موقت است که می‌توان آن را به اقامت دائم و اخذ پاسپورت کانادا هم تبدیل کرد.

این برنامه به مدیران اجازه می‌دهد بدون نیاز به مدرک زبان و مدرک تحصیلی و بدون محدودیت سنی از طریق انتقال کسب و کار به کانادا، به این کشور مهاجرت کنند.

امکان اخذ ویزای همراه کانادا برای اعضای خانواده و حتی تبدیل آن به اقامت دائم هم در این روش وجود دارد.

اطلاعات بیشتر درباره این روش را در مطلب زیر بخوانید:

حتما بخوانید: ICT کانادا

خب در بالا با انواع ویزای کاری کانادا و مهم‌ترین روش‌های آن آشنا شدید. در ادامه هزینه مهاجرت کاری به کانادا را بررسی می‌کنیم:

هزینه ویزای کار کانادا
هزینه مهاجرت به کانادا از طریق کار با توجه به نوع ویزا و شرایط شما می‌تواند متفاوت باشد. جدای از هزینه وکیل و پیگیری پرونده، اخذ ورک پرمیت کانادا و کار در این کشور یک‌سری هزینه‌های دولتی هم دارد. مهم‌ترین موارد این هزینه‌ها در زیر آمده است:

هزینه ویزای کار کانادا
ورک پرمیت 155 دلار برای هر نفر
ویزای خوداشتغالی و برنامه کاری کبک 2140 دلار (متقاضی اصلی)
اکسپرس اینتری 2300 دلار (متقاضی اصلی)
هزینه بیومتریک (انگشت‌نگاری) 85 دلار (برای هر نفر)

این موارد مهم‌ترین هزینه‌های دولتی اخذ ویزای کار بود. طبیعی است در روند اخذ ویزا، هزینه‌هایی از شما دریافت کنند که در این لیست نباشد.

در ادامه امتیاز بندی مهاجرت کاری به کانادا را بررسی می‌کنیم.

امتیاز بندی ویزای کار کانادا
همان‌طور که احتمالا تا الان متوجه شده‌اید، بسیاری از روش‌های مهاجرت کاری به کانادا تابع سیستم امتیازبندی هستند.

به‌غیر از روش خود اشتغالی، مابقی ویزاهایی که سیستم امتیازبندی دارند، منظور همان سیستم امتیازبندی اکسپرس انتری است.

در این سیستم طبق 6 معیار و در 2 مرحله به شما امتیاز داده می‌شود:

معیارهای امتیازبندی اکسپرس انتری کانادا
سن
میزان تحصیلات
سابقه کار
مهارت‌های زبان انگلیسی/ فرانسوی
میزان انطباق پذیری
داشتن پیشنهاد شغلی

هر چه امتیاز بالاتری کسب کنید، شانس اخذ ITA و اقامت کاری کانادا برای شما بیشتر است.

امتیاز ویزای کار کانادا را به تفکیک شاخص‌های نمره‌دهی و مراحل در مطلب زیر مطالعه کنید:

حتما بخوانید: امتیاز بندی مهاجرت به کانادا

در ادامه نگاهی به وضعیت کار در کانادا و قوانین کاری این کشور می‌اندازیم:

وضعیت کار در کانادا
ساعات کاری در کانادا 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته است. برای کسانی که قصد کار کردن در ساعت بیشتر را دارند، حداکثر زمان کار هفتگی 48 ساعت در نظر گرفته‌شده است.

وضعیت و قوانین کار در کانادا
ساعات کاری استاندارد در روز 8 ساعت
ساعت کاری استاندارد در هفته 40 ساعت
حداکثر ساعات کاری در هفته 48 ساعت
دستمزد اضافه کاری 1.5 برابر دستمزد ساعات کاری عادی
روزهای کاری در کانادا دوشنبه تا جمعه
روزهای تعطیل هفته شنبه و یکشنبه

حداقل حقوق در کانادا
حداقل حقوق ساعتی در استان‌های مختلف کانادا در زیر آمده است:

این ارقام به دلار کانادا بوده و همان‌طور که خواندید، حداقل دستمزد ساعتی در کانادا هستند! یعنی ممکن است دستمزد ساعتی شما در کانادا حتی تا 2 برابر رقم بالا باشد.

این اطلاعات طبق آخرین آپدیت دستمزد کار در کانادا از وبسایت Retail Council of Canada آورده شده است. با هر آپدیت منبع، این بخش هم برای شما کاربران عزیز آپدیت خواهد شد.

این اطلاعات را به‌صورت جدول هم در زیر می‌توانید مطالعه کنید.

مدارک لازم برای ویزای کاری کانادا
مدارک مورد نیاز برای ویزای کار کانادا با توجه به نوع روش مهاجرتی و شرایط شما میتواند متفاوت باشد. اما معمولا برای مهاجرت به کانادا از طریق کار این مدارک را باید آماده کنید:

  • مدارک شخصی: پاسپورت معتبر و مدت‌دار، شناسنامه، عکس، کارت ملی، سند ازدواج، کارت پایان خدمت یا معافیت (برای آقایان) و … . در صورت لزوم کپی یا ترجمه این مدارک
  • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی (CELPIP, IELTS, TEF)
  • مدارک سوابق کاری
  • مدرک دوره‌های گذرانده شده و مهارت‌ها
  • مدارک تحصیلی معتبر و معادل سازی شده
  • مدارک تمکن مالی
  • مدارک نداشتن سو سابقه کیفری
  • ارائه نامه جاب آفر (در صورت وجود)
  • مدارک آزمایشات پزشکی و سلامت
  • ارائه رسید پرداخت هزینه‌های مربوطه

شرایط گرفتن ویزای کاری کانادا و مدارک مورد نیاز برای اقدام را می‌توانید با اخذ مشاوره جویا شوید.

سخن پایانی
روش‌های مهاجرت کاری به کانادا متنوع است. در نتیجه هر فردی مطابق با شرایط خود می‌تواند با استفاده از یکی از روش‌های موجود برای اخذ ویزای کاری کانادا اقدام کند. نکته‌ای که در تمام این روش‌ها مشهود و قابل توجه است شرایط بهتر از نظر میزان درآمد، امکانات زندگی است.

برنامه 3 ساله پذیرش مهاجران در کشور کانادا با تمرکز بر جذب حداکثری نیروی کار تنظیم شده است. اگر از تخصص و مهارت لازم برخوردار هستید، مهاجرت به کانادا گزینه‌ای جذاب و فرصتی مناسب برای اخذ اقامت کانادا از طریق کار است.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *