پروگرام تجربه کار کانادایی (CEC)

مهاجرت به کانادا از روش تجربه کانادایی یا Canadian Experience Class (CEC) که به برنامه CEC کانادا معروف است، مخصوص کسانی است که تجربه کار در کانادا را داشته‌اند.

برنامه CEC کانادا، یکی از سه برنامه اصلی اکسپرس انتری است. اکسپرس انتری یا ورود سریع، یک سیستم آنلاین است که از طریق آن، متقاضیان ماهر و متخصص می‌توانند در مدت زمان حدود ۶ ماه، اقامت دائم کانادا (PR) را دریافت کنند. سپس در صورت داشتن شرایط مختلف و بعد از چند سال، شهروند کانادا شوند.

شرایط مورد نیاز:

 • یک سال سابقه کار در داخل خاک کانادا
 • مدرک زبان
 • گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی (در صورت داشتن مدرک تحصیلی غیر کانادایی)
 • کسب حداقل امتیاز CRS در قرعه کشی برنامه تجربه کانادایی

هزینه‌ها:

 • ۱,۳۶۵ دلار برای متقاضی
 • ۱,۳۶۵ دلار برای همسر متقاضی
 • ۲۳۰ دلار برای هر فرزند
 • هزینه انگشت نگاری (در صورتی که در 10 سال گذشته انگشت نگاری انجام نشده باشد)

مدت زمان پروسه:

 • حدود ۶ ماه

مدارک مورد نیاز:

 • مدارک شناسایی
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک سابقه کار
 • مدارک تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • معاینات پزشکی
 • مدارک زبان خارجی

مزایای مهاجرت از طریق برنامه تجربه کانادایی:

 • عدم نیاز به داشتن جاب آفر از کانادا
 • مدت زمان کم پروسه (حدود ۶ ماه)
 • محل زندگی در برنامه تجربه کار کانادایی می‌تواند در هر کدام از از استان‌های کانادا به جز کبک باشد.
 • هزینه کمتر نسبت به برنامه‌های استانی و برنامه‌های سرمایه‌گذاری و تجاری
 • مراحل کاملا آنلاین بدون نیاز به ارسال کاغذی مدارک

همانطور که در نمودار زیر می‌بینید، در طی سال های اخیر تعداد مهاجرانی که از این طریق اقدام کرده‌اند، افزایش داشته است:

شرایط برنامه تجربه کانادایی:

سابقه کار در برنامه تجربه کار کانادایی
باید حداقل ۱۲ ماه سابقه کار در کانادا داشته باشید. حداقل ۱۲ ماه معادل ۱,۵۶۰ ساعت است.

این سابقه کاری را باید در حداکثر ۳ سال قبل از درخواست کسب کرده باشید. همچنین این کار باید به صورت تمام وقت یا معادل آن به صورت نیمه وقت بوده باشد. یک سال سابقه کار می‌تواند به طور تمام وقت در یک یا چند شغل یا به صورت پاره وقت در چند شغل باشد اما نکته کلیدی در آن است که جمع ساعات کار انجام شده به ۱,۵۶۰ ساعت برسد. 

نکته: سابقه کار تمام وقت در کانادا ۳۰ ساعت در هفته است و تعداد ساعات بیشتر از این مقدار محاسبه نمی‌شود.

سابقه کار در چه شغلی برای برنامه تجربه کانادایی لازم است؟
در این برنامه مهم نیست که شخص چه شغلی داشته است. با هر شغلی می‌توانید برای این برنامه اقدام کنید و فقط مهم است که این شغل در یکی از سطح های TEER 0, 1, 2, 3 در لیست مشاغل NOC کانادا باشد. البته این شغل باید حتما به صورت کارمندی باشد و سابقه کار خود اشتغالی در این برنامه محاسبه نمی‌شود.

آیا سابقه کار همراه تحصیل در کانادا در برنامه تجربه کانادایی محاسبه می‌شود؟
خیر. سابقه کار همراه با تحصیل تمام وقت در کانادا برای این برنامه محاسبه نمی‌شود. اگر در کانادا در حال تحصیل هستید، باید درستان تمام شود و یک سال سابقه کار بعد از اتمام تحصیل محاسبه می‌شود.

توجه داشته باشید که برای کار کردن در کانادا باید مجوز قانونی کار داشته باشید. به طور مثال اگر پناهنده هستید، سابقه کار شما برای این برنامه مورد قبول نیست.

مدرک زبان در برنامه تجربه کار کانادایی
اگر سابقه کار شما در سطح TEER 0, 1 در سیستم طبقه‌بندی مشاغل کانادا است، باید مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی در سطح CLB 7 در تمام مهارت‌ها را داشته باشید.
اگر سابقه کار شما در سطح TEER 2, 3 در سیستم طبقه‌بندی مشاغل کانادا است، باید مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی در سطح CLB 5 در تمام مهارت‌ها را داشته باشید.
هر آزمون سیستم نمره‌دهی مخصوص به خود را دارد که قابل تبدیل به سطح CLB است. برای تبدیل نمره مدرک‌های زبان مختلف به CLB باید نمره‌های هر مهارت را بررسی کرد.

آزمون‌های زبان مورد قبول برنامه تجربه کانادایی
زبان انگلیسی
مدرک آزمون سلپیپ جنرال (CELPIP: Canadian English Language Proficiency Index Program). توجه کنید که آزمون سلپیپ General-LS مورد قبول نیست.
مدرک آیلتس جنرال (IELTS: International English Language Testing System)
زبان فرانسه
مدرک تف کانادا (TEF Canada: Test d’évaluation de français)
مدرک ت س اف کانادا (TCF Canada: Test de connaissance du français)

تحصیلات در برنامه تجربه کانادایی
مدرک تحصیلی خاصی برای این برنامه مورد نیاز نیست. اما برای افزایش امتیاز CRS، مدرک تحصیلی مورد نیاز است.

اگر در کانادا تحصیل کرده‌اید باید مدرک و ریز نمرات خود را ارائه دهید. اگر مدرک غیر کانادایی دارید، باید علاوه بر مدرک و ریز نمرات خود، ارزیابی مدرک تحصیلی خود را نیز ارائه دهید.

ارزیابی مدارک تحصیلی یا Educational Credential Assessment (ECA) چیست؟
سازمان‌هایی وجود دارند که مدارک تحصیلی خارجی را بررسی و اعلام می‌کنند که این مدرک، معادل کدام مدرک کانادایی است. یکی از بهترین سازمان‌های ارزیابی کننده، سازمان خدمات تحصیلات جهانی یا World Education Services (WES) است..

مراحل لازم جهت مهاجرت به کانادا از طریق برنامه تجربه کانادایی
تشکیل پروفایل
تشکیل پروفایل اکسپرس انتری با استفاده از اطلاعات شخصی، شغلی، تحصیلی، زبان و…
وارد شدن در استخر متقاضیان

دریافت دعوتنامه
داشتن حداقل امتیاز مربوط به دوره
دریافت دعوتنامه ارسال درخواست (ITA)

ارسال درخواست
گردآوری مدارک مورد نیاز و تکمیل اطلاعات پروفایل
ثبت درخواست اقامت دائم و پرداخت هزینه
رسید دریافت مدارک (AOR)

انگشت نگاری
بررسی اولیه مدارک توسط اداره مهاجرت
ارسال نامه انگشت نگاری برای متقاضی

بررسی صلاحیت
بررسی اعتبار مدارک ارسال شده
بررسی صلاحیت متقاضی در مورد شرایط برنامه تجربه کانادایی

بررسی سوابق
بررسی سوابق امنیتی
بررسی سوابق مجرمیت

تاییدیه اقامت دائم
ارسال نامه تاییدیه اقامت دائم (COPR) و نامه درخواست پاسپورت برای صدور ویزا

مرحله اول: تشکیل پروفایل
برای گرفتن اقامت از طریق تجربه کانادایی، ابتدا باید پروفایل اکسپرس انتری تشکیل دهید. برای تشکیل پروفایل باید مدرک زبان و گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی (در صورتی که در خارج از کانادا تحصیل کرده‌اید) را گرفته باشید تا اطلاعات مربوط به آن را وارد کنید. البته اگر داخل کانادا تحصیل کرده‌اید، نیاز به گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی ندارید.

باید در سایت اداره مهاجرت کانادا، از طریق سیستم GCKey پروفایل ساخته شود. در هنگام ساخت پروفایل، باید اطلاعات اولیه مربوط به سابقه کار و ناک شغلی، اطلاعات مربوط به تحصیلات و گواهی ارزیابی مدرک، اطلاعات شخصی و میزان تمکن مالی را وارد کنید.

مرحله دوم: دریافت دعوتنامه
بر اساس عوامل مختلفی مانند سن، سابقه کار، دانش زبان، تحصیلات و…. پرونده شما امتیاز بندی می‌شود. به این سیستم امتیازبندی که مخصوص سیستم اکسپرس انتری است، سیستم جامع امتیاز بندی یا CRS (Comprehensive Ranking System) گفته می‌شود. امتیاز شما بین ۰ تا ۱۲۰۰ است.

استخر متقاضیان در برنامه تجربه کانادایی چیست؟
پرونده شما با امتیاز محاسبه شده، وارد یک استخر می‌شود. البته این استخر با استخرهایی که در آن شنا می‌کنید، فرق دارد! در این استخر مجازی که به آن pool گفته می‌شود، پرونده افراد با امتیازات و شرایط مختلفی وجود دارند. پرونده شما در این استخر مثل ماهی است که باید توسط ماهیگیر (اداره مهاجرت) به تور انداخته شود.

معمولا دو بار در ماه قرعه کشی صورت می‌گیرد که به آن draw گفته می‌شود. در این قرعه کشی‌ها دولت فدرال، افراد با امتیاز مورد نظر خود را از استخر انتخاب می‌کنند و برای آن‌ها دعوتنامه یا Invitation to Apply صادر می‌کنند. بنابراین نحوه انتخاب به صورت رقابتی است نه شانسی. هرچه امتیاز بالاتر باشد، شانس دریافت دعوتنامه بیشتر است.

اگر امتیاز شما پایین‌تر از سطح امتیاز انتخاب شده توسط اداره مهاجرت است، باید در استخر متقاضیان منتظر بمانید تا سطح امتیاز پایین بیاید.

نکته مهم: اگر امتیاز شما و یک نفر دیگر با هم برابر باشد، کسی دعوتنامه دریافت می‌کند که زودتر وارد استخر متقاضیان شده است و پروفایل خود را ایجاد کرده است. بنابراین بهتر است بعد از گرفتن مدرک زبان و گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی، پروفایل خود را باز کنید و وارد استخر متقاضیان شوید. سپس می‌توانید در صورتی که می‌خواهید امتیاز خود را با کسب نمره زبان بهتر یا سابقه کار بیشتر، مدارک تحصیلی بالاتر و …، افزایش دهید و پروفایل خود را آپدیت کنید.

چه امتیازی برای گرفتن دعوتنامه برنامه تجربه کانادایی مناسب است؟
امتیازات در هر دوره قرعه کشی برگزار شده، تغییر می‌کند. بنابراین نمی‌توان به طور دقیق گفت چه امتیازی مناسب برای این برنامه است. به طور مثال امتیاز این برنامه در سال ۲۰۲۱ بین ۷۵ تا ۴۶۲ متغیر بوده است.

در نمودار زیر می‌توانید امتیازات و تاریخ‌های قرعه‌کشی‌های برگزار شده در سال‌های اخیر برای برنامه تجربه کانادایی یا برنامه CEC کانادا را مشاهده کنید.

مرحله سوم: ارسال درخواست
پس از اینکه دعوتنامه را دریافت کردید، می‌توانید تا ۶۰ روز بعد، مدارک مورد نیاز را در پروفایل خود بارگذاری کنید و اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید. سپس در انتها باید هزینه‌ها را پرداخت کنید و درخواست خود را ثبت کنید.

عنوان هزینه متقاضی همسر متقاضی هر فرزند
هزینه بررسی پرونده 850 دلار کانادا 850 دلار کانادا 230 دلار کانادا
هزینه حق صدور اقامت دائم 515 دلار کانادا 515 دلار کانادا
هزینه انگشت نگاری 85 دلار کانادا اگر متقاضی دارای همسر و فرزند است ۱۷۰ دلار کانادا برای کل خانواده (متقاضی و همسر و فرزندان)

تا ۲۴ ساعت بعد از ثبت درخواست، برای شما نامه‌ای به نام رسید دریافت مدارک یا Acknowledgement of Receipt (AOR) ارسال می‌شود. این رسید نشان می‌دهد که مدارک شما توسط اداره مهاجرت دریافت شده و درخواست با موفقیت ثبت شده است.

مرحله چهارم: انگشت نگاری
در این مرحله، بررسی پرونده آغاز می‌شود. در تمام طول مراحل می‌توانید به پروفایل خود مراجعه کنید و وضعیت پرونده خود را مشاهده کنید.

آفیسر پرونده را بررسی می‌کند که مدارک کامل باشند و مطابق چک لیست برنامه باشد. اگر مدارک ناقص باشند، آفیسر هزینه بررسی مدارک و همچنین درخواست را برمی‌گرداند.

این مرحله معمولا بین ۱ تا ۲ ماه انجام می‌شود. در انتهای این مرحله معمولا نامه معاینات پزشکی تایید می‌شود و همچنین نامه انگشت نگاری یا Biometric letter صادر می‌شود.

اشخاصی که طبق قوانین کانادا نیاز دارند تا انگشت نگاری انجام دهند بعد از دریافت نامه انگشت نگاری باید به اداره‌های ویزا در سایر کشورها رفته و انگشت نگاری را انجام دهند.

مرحله پنجم: بررسی صلاحیت
در پروسه بررسی صلاحیت یا Eligibility Review تمامی مدارک بررسی می‌شوند تا تایید شود که شما واجد صلاحیت هستید یا خیر. این پروسه از نظر زمانی طولانی است، چرا که پرونده و مدارک آن از نظر اعتبار و صحت و داشتن شرایط برنامه مورد نظر بررسی می‌شوند.

معمولا این مرحله تا ۵ ماه بعد از مرحله قبلی تمام می‌شود. در این پروسه مدارک مختلفی از جمله نامه تمکن مالی، نامه سابقه کار، نامه پیشنهاد کاری، سابقه ریجکتی ویزا و … مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اگر آفیسر احساس کند که نیاز به بررسی بیشتر است، ممکن است از شما درخواست مدارک اضافی کند.

مرحله ششم: بررسی سوابق
مرحله بررسی سوابق یا Background check از سه بخش بررسی سابقه مجرمیت (criminality)، سابقه امنیتی (security) و اشتراک اطلاعات (Info sharing) تشکیل می‌شود. تمامی بخش‌های این مرحله توسط اداره مهاجرت کانادا، آژانس خدمات مرزی کانادا و آژانس اطلاعات امنیت کانادا صورت می‌گیرد.

این مرحله معمولا بین ۱ تا ۲ ماه طول می‌کشد. اما در برخی موارد نادر که سوابق شخص به نظر اداره مربوطه مشکوک باشد، ممکن است تا ۱ سال نیز طول بکشد.

این مرحله، آخرین مرحله قبل از اعلام تصمیم نهایی است.

مرحله آخر: تاییدیه اقامت دائم
در نهایت بعد از تایید پرونده، شما تاییدیه اقامت دائم یا Confirmation of Permanent Residence (COPR) را دریافت می‌کنید. در این مرحله پیغام درخواست پاسپورت (PPR) دریافت می‌کنید و باید پاسپورت خود را برای دریافت ویزا به اداره ویزای کانادا در نزدیکترین محل زندگی بفرستید تا ویزا داخل آن ثبت شود. مدت زمانی که فرد مهلت دارد وارد خاک کانادا شود، تا زمان اعتبار پاسپورت یا زمان اتمام اعتبار معاینات پزشکی است (هر کدام که زودتر منقضی شود).

هنگامی که پرونده شما در حال بررسی است، از طرق مختلف می‌توانید از روند بررسی پرونده مطلع شوید. می‌توانید با اداره مهاجرت تماس بگیرید یا از طریق فرمی به نام Web form به صورت آنلاین اطلاعات کلی پرونده و ویزا آفیس خود را بپرسید. اما بهترین راه سفارش دادن نوت GCMS است. در جواب این نوت که آفیسر آن را تکمیل می‌کند، اطلاعات دقیق تمامی کارهایی که بر روی پرونده انجام شده، نوشته شده است. برای سفارش نوت می‌توانید از مشاوران رویال ویزا سنتر کمک بگیرید.

مدارک برنامه تجربه کانادایی
اصل تمامی مدارک مورد نیاز برای این برنامه باید به صورت آنلاین در سیستم بارگذاری شوند و نسخه کاغذی مورد نیاز نیست. توجه کنید که اگر مدارک به زبانی غیر از انگلیسی یا فرانسوی هستند، باید ترجمه شوند و همراه ترجمه باید گواهی یا مجوز مترجم و کپی برابر با اصل مدرک نیز ارائه شود.

مدارک شناسایی
پاسپورت متقاضی اصلی و همسر و فرزندان، سند ازدواج یا طلاق یا گواهی فوت یکی از زوجین (در صورتی که متقاضی اصلی ازدواج کرده یا طلاق گرفته یا یکی از زوجین فوت کرده‌اند). همچنین در صورت داشتن فرزند باید شناسنامه نیز ارائه شود. علاوه بر این، عکس جدید برای تمام اعضای خانواده نیز باید ارائه شود.

اگر از طریق خویشاوند خود در کانادا، امتیاز کسب کرده‌اید، باید مدارک اثبات کننده رابطه خویشاوندی شما با ایشان، مدارک اثبات کننده شهروندی یا مقیم دائم بودن خویشاوند، مدارک اثبات کننده زندگی خویشاوند در کانادا را نیز ارائه دهید.

مدارک تحصیلی
مدرک تحصیلی و ریز نمرات آن و و همچنین در صورتی که تحصیل در خارج از کانادا بوده است، گواهی ارزیابی مدرک تحصیلی نیز باید ارائه شود.

مدارک زبان
مدرک زبان مورد تایید اداره مهاجرت برای متقاضی اصلی و همسر (در صورتی که از طریق نمره زبان همسر، امتیاز کسب کرده‌اید).

گواهی عدم سوء پیشینه
گواهی عدم سوء پیشینه متقاضی و همسر او و فرزندان بالای ۱۸ سال او. این گواهی سوء پیشینه باید از هر کشوری که بیشتر از ۶ ماه در آن زندگی کرده‌اید، گرفته شود. نامه عدم سوء پیشینه یک ماه اعتبار دارد اما اگر آن را بعد از دریافت، ترجمه رسمی کنید تا ۶ ماه اعتبار دارد.

نکته مهم:

گواهی عدم سوء پیشینه یکی از مهمترین مدارک برای اداره مهاجرت است. حتما توجه کنید که این نامه را از سازمان مربوطه اخذ کرده باشید. به طور مثال برای ایرانیان داخل ایران این گواهی باید از سامانه ثنا یا از مراکز پلیس+۱۰ گرفته شود.
پرونده بسیاری از افراد در این مرحله به دلیل عدم ارسال اصل گواهی سوء پیشینه یا سایر شرایط لازم، ریجکت شده است.

مدارک معاینات پزشکی
متقاضی و همسر و فرزندانش باید آزمایش‌های پزشکی را به نام Medical Exams انجام دهند. در این آزمایشات بررسی می‌شود که شما یا خانواده‌تان، بیماری مسری یا بیماری نداشته باشید که باعث ایجاد هزینه‌های سنگین برای سیستم بهداشت و درمان کانادا شود. این آزمایشات یک سال اعتبار دارند.

برای انجام این آزمایشات باید به پزشکان معرفی شده توسط اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید.

مدارک شغلی
نامه سابقه کار متقاضی و همسرش. اگر نامه جاب آفر از کارفرمای کانادایی دارید نیز باید آن را بارگذاری کنید.

این نامه سابقه کار باید همراه با عنوان شغلی، نام و نشانی و تلفن محل کار ، تعداد ساعات کار، حقوق سالیانه و همچنین خلاصه‌ای از شرح وظایف انجام شده در آن شرکت باشد.

همچنین پیشنهاد ما این است که برگه‌های مالیاتی T4 یا NOA و فیش‌های حقوقی کار در کانادا را نیز جزو مدارک کاری ارائه دهید.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *