راهنمای تصویری دریافت گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی و آنلاین

گواهی عدم سوءپیشینه یکی از مدارک لازم و مهم برای برخی امور، حرف و مشاغل است و متقاضیان می‌توانند این گواهی را بدون مراجعه حضوری به واحدهای قضایی و از طریق سامانه جامع خدمات الکترونیک قضایی دریافت کنند.

دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به صورت غیرحضوری

شهروندان می‌توانند با داشتن کد ثنا در سامانه جامع خدمات الکترونیک قضایی به نشانی https://adliran.ir، گواهی عدم سوء پیشینه را به صورت الکترونیکی دریافت کنند؛ همچنین با مراجعه به سامانه قوه قضاییه می‌توان اصالت گواهی‌های صادر شده را بررسی کرد.

در درگاه خدمات الکترونیک قضایی برای ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه پس از ثبت نام ثنا و ورود با نام کاربری و رمز عبور و فراخوانی اطلاعات مورد نیاز از سامانه ثنا، انتخاب واحد قضایی بررسی کننده درخواست گواهی عدم سوء پیشینه، مرجع ارائه گواهی(به درخواست سازمان/اداره/شرکت و یا به درخواست شخصی) به همراه توضیح و سپس دریافت کد رهگیری و محاسبه و دریافت هزینه همچنین جستجوی درخواست گواهی عدم سوء پیشینه براساس شماره ملی، کد رهگیری و نام و نام خانوادگی و چاپ گواهی طراحی شده است.

روش گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی
زمان مورد نیاز: ۱۵ دقیقه.

1- ورود به درگاه خدمات الکترونیک قضایی (عدل ایران)
برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه لازم است که ابتدا وارد سایت عدل ایران به آدرس adliran.ir شده و در منو روی سامانه گواهی عدم سوء پیشینه کلیک کنید.

2- ورود به سامانه احراز هویت ثنا
در صورتی که قبلا در سامانه ثنا به صورت حضوری یا اینترنتی ثبت نام کرده و نام کاربری (شماره ملی شما) و رمز عبور دریافت کرده اید، در این بخش شماره ملی و رمز شخصی خود را وارد نمایید و روی دکمه مرحله بعد کلیک کنید (برای بازیابی رمز عبور روی رمز عبور خود را فراموش کرده ام !) بزنید. در غیر اینصورت با کلیک بر روی من ثنا ثبت نام نکرده ام ابتدا در سامانه ثنا (ثبت نام برخط) ثبت نام کنید ( برای دریافت گواهی سوء پیشینه و سایر امور قضایی نیاز خواهید داشت)

3- دریافت رمز موقت برای ورود به سامانه

رمز عبور موقت ارسال شده به شماره همراه خود را (که در زمان ثبت نام در سامانه ثنا اعلام کرده اید) در فیلد رمز موقت وارد نمایید و روی ورود به سامانه کلیک کنید

4- ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه

مطابق تصویر زیر روی کادر سبز رنگ (ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه) کلیک نمایید.

5- ثبت اولیه درخواست

در این بخش لازم است واحد قضایی بررسی کننده درخواست گواهی عدم سوء پیشینه را با کلیک بر روی دکمه زرد رنگ انتخاب کنید. در بخش مرجع ارائه گواهی با کلیک بر روی دکمه آبی و جستجو نام سازمان و … نام اداره و شرکت درخواست کننده را پیدا کنید.(برا خودم از لیست پیدا نکردم و به درخواست شخصی رو تیک زدم و نام شرکت درخواست کننده رو وارد کردم)

برای انتحاب واحد قضایی می توانید مطابق مثال موجود لیسا را فیلتر نمایید یا روی دکمه + بزنید و از لیست یکی از واحد های قضایی شهر خودتان را انتخاب نمایید. در پایان روی دکمه ثبت موقت درخواست کلیک کنید.

6- پرداخت هزینه ی درخواست گواهی عدم سوء پیشینه
در این بخش روی دکمه محاسبه هزینه کلیک نمایید تا هزینه صدور گواهی عدم سوء پیشینه برای شما محاسبه شود. سپس روی پرداخت اینترنتی هزینه کلیک کنید و مبلغ را پرداخت نموده و ثبت نهایی اطلاعات را کلیک نمایید.
در سال ۱۴۰۲ این خدمت ۲۰ هزار تومان هزینه دارد.

چاپ گواهی عدم سوء پیشینه
پس از ثبت درخواست صدور گواهی عدم سوء پیشینه حدود ۲۴ ساعت این فرآیند به طول می انجامد که پیامکی حاوی گواهی عدم سوء پیشینه شما در سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی قابل مشاهده و دریافت می باشد برای شما ارسال خواهد شد. شما می توانید از وضعیت درخواست خود با وارد کردن کد پیگیری (مرحله ۴ – جستجوی سابقه درخواست) مطلع شوید.

برای چاپ گواهی به آدرس https://adliran.ir/Home/SelectLink/2 مراجعه نمایید و مطابق تصویر زیر روی سامانه ی اصلی ابلاغ الکترونیک کلیک نمایید.

با وارد کردن شماره ملی و رمز عبور وارد سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی شده از منو روی بخش ابلاغیه های جدید کلیک کنید.

در این بخش ابلاغیه را که با موضوع نتیجه درخواست گواهی عدم سوء پیشینه مشخص می باشد پیدا کرده و روی مشاهده کلیک کنید.

با کلیک بر روی مشاهده می توانید نتیجه درخواست خود را مشاهده و چاپ نمایید.

صدور گواهی عدم سوء پیشینه است که تا سال گذشته در مدت ۴۸ ساعت یا ۲ روز کاری صادر می‌شد اما اکنون این زمان به ۳۶ ساعت کاهش پیدا کرده است و حتی گاهی امکان صدور آن در کمتر از یک روز هم می‌تواند انجام شود.

در صورتی که در فرآیند درخواست صدور گواهی سوء پیشینه اینترنتی سوالی داشتید از بخش کامنت پایین این صفحه بپرسید.

سؤال: برای ارائه این گواهی سؤ پیشینه به مراجع مختلف و یا دارالترجمه، آیا صرفا پرینت کردن گواهی کافیست یا اینکه پرینت آن باید مهر و تایید سازمان خاصی را داشته باشد؟

پاسخ: همانطور که در پایین گواهی هم ذکر شده نیازی به مهر و تایید نیست. اصالت این گواهی از طریق کد کیو.آر. (QR) بالای گواهی به راحتی قابل استعلام می باشد. 

سوال: سوء پیشینه شامل چه جرایمی است ؟

پاسخ: سوء پیشینه به معنای داشتن یک جرم در کارنامه کیفری شخص است. ولی همواره این سوال پیش می‌آید که سوء پیشینه شامل چه جرایمی است؟ آیا مرتکب شدن به هر جرمی، سوء پیشینه به همراه خواهد داشت؟

پیش از آنکه بخواهیم درباره سوء پیشینه شامل چه جرایمی است صحبت کنیم، می‌بایست در خصوص کلمه سوء پیشینه بیشتر بدانیم.

سوء پیشینه یعنی داشتن محکومیت کیفری موثر؛ به این معنی که اگر شخصی برای چند روز در بازداشتگاه به سر ببرد، اما کارش به زندان و محکومیت نکشد، شامل سوء پیشینه نمی‌شود پس می‌توان چنین گفت فقط تعداد محدودی از جرایم که جزو جرایم خاص می‌باشند، شامل سوءپیشینه می‌گردند.

به عنوان مثال جرایمی که شخص در آن مرتکب قتل گردیده است، جزو سوء پیشینه موثر و کیفری به حساب می‌آید. از این رو، باید گفت که جرایم ذیل جزو سوء پیشینه به شمار رفته و در گواهی عدم سوء پیشینه درج خواهد شد:

• جرایمی که مجازات آنها قصاص می‌باشد؛ از حمله قتل، حمل مواد مخدر و…
• جرایمی که مجازات آنها حبس ابد می‌باشد؛ از جمله مرتکب شدن به سرقت حدی برای مرتبه سوم
• جرایمی که مجازات آنها قطع عضو اشخاص می‌باشد؛ از جمله مرتکب شدن به سرقت حدی برای مرتبه اول و دوم
• جرایمی که مجازات آنها قصاص عضو می‌باشد؛ از جمله مرتکب شدن به جرمی که سبب قطع عضو شخص دیگری گردیده است.
• جرایمی که مرتبط با نفی بلد می‌باشند؛ مثل محاربه
• جرایمی که مجازات آنها حبس بوده (حبس‌های تا درجه پنج)؛ مثل آدم ربایی
• جرایمی که مجازات آنها شلاق حدی می‌باشد؛ از جمله زنا، شراب خوردن و…

سوء پیشینه موثر به چه معنا است؟
سوء پیشینه موثر و غیر موثر جزو عباراتی می‌باشد که اغلب ما با آن آشنایی داریم؛ ولی شاید ندانیم که سوء پیشینه موثر و غیر موثر چیست؟

تفاوت میان سوء پیشینه موثر و غیر موثر در چیست؟ به سوء پیشینه.هایی که باعث محکومیت کیفری می‌گردند، سوء پیشینه‌های موثر اتلاق می‌گردد.

جرایم درجه یک تا پنج کیفری جزو جرایمی می‌باشند که به عنوان سوء پیشینه موثر در کارنامه عدم سوء پیشینه اشخاص ثبت می‌گردد. این جرایم بین ۲ الی ۷ سال حبس را به دنبال خواهند داشت؛ ولی ممکن است این سوال مطرح شود که اشخاصی که دارای سوء پیشینه موثر هستند چه امکاناتی را از دست خواهند داد؟

تفاوت میان سوء پیشینه موثر و غیر موثر در همین است. سوء پیشینه‌های موثر کیفری مضاف بر مجازات اصلی، مجازات فرعی دیگری که مرتبط با ممنوعیت بهره‌گیری از یک‌سری از حقوق اجتماعی است، را دارا می‌باشد.

اشخاصی که سوء پیشینه موثر دارند، نمی‌توانند همچون سایر افراد در شرکت‌ها، اداره‌ها استخدام گردند و یا حتی یک شرکت را احداث کنند.

با این حال در پاره‌ای از موارد سوء پیشینه موثر دائم می‌باشد؛ یعنی این اشخاص تا آخر عمر از سوء پیشینه کیفری برخوردار هستند. در صورتی که برخی از جرایم فقط تا مدتی برای اشخاص سوء پیشینه به وجود می‌آورد.

«سوء پیشینه موثر و غیر موثر با یکدیگر بسیار متفاوت هستند، سوء پیشینه موثر باعث محدودیت هایی می شود؛ اما سوء پیشینه غیر موثر محدودیتی را در جامعه برای افراد ایجاد نمی کند.»

سوء پیشینه غیر موثر چیست؟

تعریف سوء پیشینه غیر موثر بسیار آسان می‌باشد. به سوء پیشینه‌هایی که در گواهی عدم سوء پیشینه درج نمی‌گردند، سوء پیشینه‌های غیر موثر معروف می‌باشند.

جرایم بسیاری در دسته‌بندی سوء پیشینه غیر موثر قرار گرفته‌اند؛ ولی به صورت کلی باید چنین گفت که جرایمی که کمتر از ۲ سال حبس دارند، جزو جرایم غیر موثر محسوب می‌شوند.

به عنوان مثال چنانچه شما به دلیل ارتکاب به یک جرمی، فقط برای چند روز در بازداشتگاه بودید و بعد از تشکیل چند جلسه دادسرا آزاد شدید، یا به بیانی محکومیت به خصوصی را نگذرانده‌اید، دارای سوء پیشینه موثر نیستید و هیچ گونه نگرانی برای شما نخواهد داشت.

کدام جرایم سوء پیشینه کیفری ندارند؟
همانطور که بیان شد، جرایمی که موجب محکومیت کیفری نگردیده است، از سوء پیشینه کیفری برخوردار نمی‌باشد. به منظور آشنایی بیشتر، می‌توان نمونه‌های زیر را جهت جرایمی که دارای سوء پیشینه کیفری نیستند، بیان نمود.

• اکثر جرایم غیر عمد که دارای کمتر از ۲ سال محکومیت هستند.
• اتهام به سرقت یا اعتیاد، تا موقعی که اتهام تبدیل به محکومیت کیفری نداشته باشد، هیچ سوءپیشینه کیفری را به دنبال نخواهد داشت.
• کلیه جرایمی که همچنان به اثبات نرسیده است، جزو سوء پیشینه کیفری به حساب نمی‌آیند.
• جرایم مرتبط با رانندگی، به هیچ وجه جزو سوءپیشینه موثر و غیر موثر به شمار نمی‌رود و فقط به عنوان یک اشتباه تلقی می‌گردد.
همانگونه که می‌دانید جرایم بسیاری در قوانین جمهوری اسلامی ایران وجود دارند که برخی از آنها جزو سوءپیشینه موثر و غیر موثر می‌باشند؛ ولی ممکن است برخی از اشخاص هنوز هم اطلاع نداشته باشند که سوء پیشینه شامل چه جرایمی می‌باشد ؟

آیا حبس تعلیقی سوء پیشینه محسوب می‌گردد؟
در اینکه حبس تعلیقی سوء پیشینه موثر محسوب می‌گردد یا نه، ابهامات بسیاری وجود دارد. برخی از جرایم که مجازات آنها حبس تعلیقی می‌باشد هیچ گونه سوء پیشینه کیفری برای شخص به وجود نمی‌آورد؛ ولی یک‌سری دیگر از این جرایم برای شخص سوء پیشینه به دنبال دارند. با این حال سوء پیشینه حبس تعلیقی برای مدتی بوده و معمولا پس از پایان دوره حبس تعلیقی اثر سوء پیشینه پاک خواهد شد.

فاقد محکومیت موثر کیفری یعنی چه؟
در صورتی که شخصی از ارتکاب به جرمی در دادگاه حضور پیدا کند و دادگاه به محکومیت او رای دهد، باید گفت که این شخص دارای محکومیت موثر کیفری می‌باشد.

در حقیقت، در این جرایم مضاف بر مجازات اصلی جرم یک مجازات تبعی هم وجود دارد؛ ولی یک‌سری از جرایم فاقد محکومیت موثر کیفری می‌باشند.

فاقد محکومیت موثر کیفری به این معنی می‌باشد که اشخاص قادرند همچون سایر اشخاص در جامعه حضور پیدا کرده و به استخدام شرکت‌ها و ادارجات دولتی در بیایند.

به عنوان مثال از جمله جرایمی که فاقد محکومیت موثر هستند می‌بایست به جرایم رانندگی، فرار از خدمت و … اشاره داشت.

در حقیقت، جرایمی فاقد محکومیت موثر کیفری می‌باشند که موجب عدم حضور اشخاص در جامعه نمی‌گردند و اشخاص بعد از ارتکاب به آن جرایم بتوانند به جامعه بازگردند.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله اشاره شد، بعضی از جرایم جزو جرایم موثر می‌باشند؛ به این معنی که این جرایم موجب می‌گردند که شما نتوانید همچون اشخاص دیگر در جامعه حاضر گردید و از حقوق شهروندی خود بهره ببرید.

البته حتی برخی از این جرایم پس از مدتی بی اثر شده و در گواهی عدم سوء پیشینه درج نخواهند شد. به همین دلیل در این مقاله سعی شد که به سوال «سوء پیشینه شامل چه جرایمی است؟» پاسخ دهیم که نگرانی برهی از اشخاص جامعه که دارای سوء پیشینه غیر موثر می‌باشند، برطرف گردد. به هر حال امیدواریم که چنانچه ابهامی در سوء پیشینه موثر و غیر موثر برای شما وجود دارد، با مطالعه این مقاله برطرف گردد.

سوالات متداول
به طور کلی سوء پیشینه شامل چه جرایمی می‌باشد؟
هرنوع جرم از جمله حمل مواد مخدر، شرب خمر، محاربه و … که در متن مقاله ذکر شده است، شامل جرایمی هستند که در سوء پیشینه درج می‌گردند.

چند نوع سوء پیشینه در قانون تعریف شده است ؟
در قانون جزا دو نوع سوء پیشینه موثر و غیر موثر تعریف شده است که در این مقاله در خصوص آنها به صورت مفصل صحبت شد.

جرایمی همچون فرار از خدمت و شلاق در سوء پیشینه ثبت می‌شوند؟
خیر، این نوع جرایم در حال حاضر جزو سوء پیشینه‌های غیر موثر بوده و در گواهی ثبت نمی‌شوند.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *